2013-2014 Committee Assignments

GROUP A – CLUB SERVICE        

Joan M. Renner, President-Elect

 

FINANCE COMMITTEE

Wicks, Michael E.,  Chairman

Kohne, Jeffrey A., Vice Chairman

Dyson, Craig E.

Woods, Jr., John O.

 

AWARDS COMMITTEE

Petniunas, Raymond V., Chairman

Woods, Jr., John O., Vice Chairman

Carroll, III, F, Andrew

Spurr, Gayle F.

Wharton, Steve

 

PROGRAM COMMITTEE

Wharton, Mary K., Chairwoman

Endres, Richard M., Vice Chairman

Moura, Mauricio – July

Marks,  Daniel – August

Fannon, IV, Francis H. – September

Theismann, Jeanne – October

Endres, Richard M. – November

Nguyen, Ahn – December

Martin, Jeffrey T. – January

Mason, Samuel A. – February

Curran, Brooke S. – March

Sharon Meisel – April

Steve Wharton – May

Mary Wharton – June

 

SERGEANT-AT-ARMS

Matthews,  Stuart, Chairman

Pitzer, Jack T., Vice Chairman

Aldige, II, James G.

Hernandez, Jesse J.

Karau, Ralph E.

O’Brien, Patrick M.

Spurr, Gayle F.

Woods, Jr. John O.

 

GROUP B – CLUB SERVICE

Larry G. Alberson, Vice President

 

FELLOWSHIP COMMITTEE

Marchant, III, Avalon B., Co-Chairman

Morris, Wilbur S., Co-Chairman

Hook, Thomas M., Co-Chairman

Aldige, III, James G.

Bauers, F. William

Bauers, Joanne T.

Bemisderfer, Jake

Bolton, IV, Herbert A.

Collum, Jr. Charles K.

Curran, Brooke S.

DeCandio, Pamela

Egge, T. Farrell

Foscato, Greg

Gravatte, Leroy T.

Grooms, Roger

Gusella, Robert

Harris, James R.

Hawkins, Brad

Haworth, Connie

Hernandez, Jesse, J.

Hoven, Jr., Morris C.

Karau, John

Karau, Mary Ann

Kimball, William S.

Lacquement, Richard A.

Martin, Jeff

Mason, Samuel S.

McKinnis, Matthew

Martens, Gretchen

Miller, Clark

Nguyen, Ahn

O’Brien, Patrick M.

Reed, Jr., Earl S.

Roberts, Jr., Thomas C.

Thomas, Earl G.

Troiani, Matthew L.

Vincent, James R.

Vincent, Robert D.

 

MUSIC COMMITTEE

Hoven, Jr., Morris C., Chairman

Anderson, II, Paul V., Vice Chairman

Frank, Paul A.

Hartley, Paul W.

Jones, Trey

Meharg, Jr., James K.

Olson, Robert D.

HISTORICAL COMMITTEE

Harris, Jr. C. B., Co-Chairman

Simpson, Sr., Donald F., Co-Chairman

Everest, Jr., Frank F.

Lacquement, Richard A.

Lanman, Charles B.

Morris, Wilbur S.

Olson, Robert D.

Vincent, James R.

Williams, Peter

 

 

SPECIAL EVENTS COMMITTEE

Dyson, Craig E., Chairman

Spurr, Gayle F.. Vice-Chairwoman

Alabaster, Marita

Collum, Jr., Charles K.

Egge, T. Farrell

Frank, Paul A.

Foscato, Greg

Grooms, Roger

Gusella, Robert

Imming, Bernard J.

Lanman, Charles B.

Longstreet, Eileen H.

O’Connell, Lynn

Rector, Anne B.

 

 

 

CHAPLAIN COMMITTEE

Mason, Samuel A., Chairman

Curtis, Amy L., Vice Chairwoman

Candio, Christine

Hall, Christine

Jones, Trey

Karau, John

Karau, Mary Ann

Lindsay, James L.

Meisel, Sharon R.

O’Brien, Patrick M

Peyton, Gordon P.

Wicks, Michael E.

Williams, Peter

Woods, Jr. John O.

 

BIRTHDAY COMMITTEE

Carroll, III, F. Andrew, Chairman

Endres, Richard H. Vice Chairman

Anderson, II, Paul V.

Barnett, Janet

Gants, Robert M.

Grooms, Roger

Jones, Trey

Mason, Samuel A.

Martens, Gretchen

Mincey, Jermaine

Nguyen, Ahn

Peyton, Gordon P.

Reed, Jr., Earl S.

Van Gulick, Nancy

 

 

GROUP C – CLUB MEMBERSHIP

Nolan Forness, Director

 

MEMBERSHIP COMMITTEE

Peyton, Gordon P., Co-Chairman

Simpson, Sr., Donald F., Co-Chairman

Aldige, III, James G, Vice-Chairman

Carroll, III, F. Andrew

Clifford, Julie M.

Forness, Nolan

Frank, Paul A.

Longstreet, Eileen, H.

Matthews,  Stuart

Petniunas, Raymond V.

Pitzer, Jack T.

Redmon, Gant

Simpson, Jr., Donald F.

Spurr, Gayle F.

Van Gulick, Nancy

Wharton, Steve

 

ATTENDANCE COMMITTEE

Forness, Nolan, Chairman

Wilson, Donna R., Vice Chairman

Bauers, F. William

Bauers, Joanne T.

Clifford, Julie M.

Haworth, Connie

Hook, Thomas M.

Karau, Ralph E.

Karau, Mary Ann

Longstreet, Eileen, H.

Meisel, Sharon R.

Morrison, Richard L.

Simpson, Sr., Donald F.

Simpson, Jr., Donald F.

Spurr, Gayle F.

Thomas, Earl G.

Van Gulick, Nancy

 

GROUP D – PUBLIC IMAGE

Angela Hausman, Director

 

WEB COMMITTEE

Herndon, Charles C., Chairman

Hausman, Angela, Vice-Chairwoman

Alberson, Larry G.

Fannon, Daniel G.

Howard, William B.

Kellerman, Donald W.

Longstreet, Eileen, H.

Meisel, Sharon R.

 

BULLETIN COMMITTEE

Lacquement, Richard A., Chairman

Theismann, Jeanne, Vice-Chairwoman

Fannon, Daniel G.

Gusella, Robert

Humphrey, Scott C.

Kling, II, John D.

 

NEWSCAST COMMITTEE

Redmon, Gant, Chairman

Theismann, Jeanne, Vice Chairwoman

Barnett , Janet

Longstreet, Eileen H.

Olson, Robert D.

Thomas, Earl G.

 

DIRECTORY COMMITTEE

Fannon, Daniel G., Chairman

Duncan, Sr. Leon A., Vice Chairman

Alberson, Larry G.

Reiter, John P.

 

PHOTOGRAPHY COMMITTEE

Alberson, Larry G., Chairman

Herndon, Charles C., Vice Chairman

 

MEDIA RELATIONS COMMITTEE

Longstreet, Eileen H., Chairwoman

Spurr, Gayle F., Vice Chairwoman

McDonough, Sean C. E.

Theismann, Jeanne

 

GROUP E – SERVICE PROJECTS – COMMUNITY

Peter Williams, Director

 

COMMUNITY PROJECTS

Dymowski, Victor G,. Chairman

Martin, Jeffrey T., Vice Chairman

Anderson, II, Paul V.

Carroll, III, F. Andrew

Curran, Brooke S.

Gants, Robert M.

Kimbell.  William S.

Marks, Daniel

Martens, Gretchen

Mincey, Jermaine

Mitchell, James P.

Morrison, Richard l.

Roberts, Jr. Thomas C.

Simpson, Sr., Donald F.

Spurr, Gayle F,

Troiani, Matthew L.

Vosbeck, William F.

 

VOCATIONAL COMMITTEE

Ballou, Charles W., Chairman

Grooms, Roger, Vice-Chairman

Field, Sr., Thomas S.

Holden, Joan G.

Nguyen, Ahn

 

SCHOLARSHIP COMMITTEE

Ballou, Charles W., Co-Chairman

Calhoun, Robert L., Co-Chairman

Curtis, Amy L.

Dymowski, Victor G.

Karau, Ralph E.

Mincey, Jermaine

Pitzer, Jack T.

Reiter, John P.

 

YOUTH/RECOGNITION COMMITTEE

Holden, Joan G. Ogilvy, Chairwoman

TASTE FOR GIVING COMMITTEE

DeCandio, Pamela, Co-Chairwoman

Wharton, Steve, Co-Chariman

Bolton, IV, Herbert A.

Calhoun, Robert L.

Carroll, III, F. Andrew

Curran, Brooke S.

Dyson, Craig E.

Endres, Richard M.

Harris, Nicholas A.

Haworth,  Connie

Hawkins, Brad

Keleher, Arthur M.

Kimball, William S.

Marks, Daniel

McKinnis, Matthew

Meisel, Sharon R.

Martens, Gretchen

Miller, Clark

Mincey, Jermaine

Reed,  Jr. Earl S.

Richardson, Joan M.

Troiani, Matthew L.

Valenzuela, George A.

Van Gulick, Nancy

Wharton, Mary K.

Wilson, Donna R.

 

GROUP F – SERVICE PROJECTS – INTERNATIONAL

Paul V. Anderson, II, Director

 

INTERNATIONAL PROJECTS/R. I. GRANTS

Valenzuela, George A., Chairman

Reed, Jr., Earl S., Vice-Chairman

Alabaster, Marita

Bolton, IV, Herbert A.

Clarke, Patrick E.

Clifford, Julie M.

Fannon, Thomas J.

McKinnis, Matthew

Moura, Mauricio

Petniunas, Raymond V.

Spurr, Gayle F.

Thomas, Graham

Troiani, Matthew

Unger, Rudolph

Van Diest, Katherine

Van Gulick, Nancy

Wharton, Mary K.

 

INTERNATIONAL FELLOWSHIP COMMITTEE

Roberts, Jr., Thomas C., Chairman

Haworth, Connie, Vice-Chairwoman

Bolton, IV, Herbert A.

Chang, Lie-Ping

Clarke, Patrick E.

Fannon, Thomas J.

Jarrett, William F.

Mason, Samuel A.

Matthews,  Stuart

Pitzer, Jack T.

Reed, Jr., Earl S.

Wharton, Steve

 

BOY SCOUTS COMMITTEE

Simpson, Jr., Donald  F., Chairman

Curtis, Amy L., Vice-Chairwoman

Dymowski, Victor G.

Karau, John

Lewis, Ray

Martin, Jeffrey T.

McKinnis, Matthew

Roberts, Jr., Thomas C.

 

SPORTS COMMITTEE

Curran, Brooke S,. Co-Chairwoman

Howard, William B., Co-Chairman

McKinnis, Matthew, Vice-Chairman

Carroll, III, F, Andrew

Egge, T. Farrell

Field, Sr., Thomas S.

Foscato, Gregory

Geary, Timothy R.

Hawkins, Brad

Hook, Thomas M.

Karau, Mary Ann

Marks, Daniel

Martin, Jeffrey T.

Meisel, Sharon R.

Miller, Clarke

Simpson, Jr., Donald F.

Valenzuela, George

Vincent, James R.

Vincent, Robert D.

Wharton, Steve

Wicks, Michael E.

 

GROUP G – FOUNDATION

John R. Moorman, Director

 

R. I. FOUNDATION

Clarke, Patrick E., Co-Chairman

Gresham, Stephen W., Co-Chairman

Moorman, John R., Co-Chairman

Barnett, Janet

Bauers, F. William

Bauers, Joanne T.

Gants, Robert M.

Klein, Kary

Mincey, Jermaine

Pitzer, Jack T.

Stark, Edward

Van Diest, Katherine

 

CONTRIBUTIONS COMMITTEE

Clifford, Julie M., Co-Chair

Gresham, Stephen W., Co-Chair

Calhoun, Robert L.

Collum, Jr., Charles K.

DeCandio, Pamela

Frank, Paul A.

Hernandez, Jesse J.

Hobbs, III, Caswell O.

Howard William B.

Lanman, Charles B.

Mincey, Jermaine

Moorman, John R.

Peyton, Gordon P.

Peele, Kim

Rector, Anne B.

Ryan, John L.

Stark, Edward

Wineland, Robert K.

Woods, Jr. John O.

 

FUNDRAISING COMMITTEE

Frank, Paul A., Chairman

Moorman, John R., Vice-Chairman

Alabaster, Marita

Van Diest, Katherine

Vosbeck, William F.

Wilson, Donna R.

Williams, Jr., Jon W.

 

 

Speak Your Mind